تعمیر سه نظام توربین دندانپزشکی

همان طور که مستحضر هستید تمامی توربین های دندانپزشکی موجود در بازار پس از مدتی استفاده نیاز به تعمیرات و سرویس خواهند شد. یکی از رایج ترین اشکالاتی که برای توربین های دندانپزشکی بوجود می آید عدم نگه داشتن صحیح فرز در شفت و سه نظام می باشد. شفت توربین وظیفه نگه داشتن قطعات (بلبرینگ و پروانه) در کنار یکدیگر و نگه داشتن فرز با استفاده از فنری (سه نظام) در درون خود را دارد. در صورتی که فنر معیوب شود تواناییی نگه داشتن فرز را نخواهد داشت و به اصطلاح قدرت نگه داشتن فرز از بین خواهد رفت. تعویض سه نظام یا همان شفت در چند مرحله انجامخواهد شد که به طور مختصر به شرح زیر است.

شفت (سه نظام) توربین دندانپزشکی

شفت (سه نظام) توربین دندانپزشکی

تعویض شفت (سه نظام) توربین های دندانپزشکی

همان طور که مستحضر هستید توربین های دندانپزشکی دارای دو نوع شفت هستند که عبارتند از شفت یا سه نظام آچاری و شفت و یا سه نظام پوش باتن که تفاوت آن ها کاملا واضح و روشن می باشد. تعویض این دو شفت چندان تفاوتی با یکدیگر نداشته تنها چند نکته متفاوت نسبت به یکدیگر دارند. تعویض شفت شامل مراحل زیر می باشد:

  • مرحله اول: ابتدا با استفاده از دستگاهی به نام چاک سیستم چک قدرت نگه داشتن فرز توسط سه نظام را می سنجیم در صورتی که قدرت مطلوب را نداشت اقدام به تعویض شفت خواهیم کرد. در داخل شفت های پوش باتن فنری وجود دارد که از منظر ساختاری دارای 3 پره است. این سه پره وظیفع نگه داشتن فرز را در درون خود بر عهده دارند بنابران در واقع هدف ما تعویض این فنر می باشد.
  • مرحله دوم: کاتریج را از داخل هد توربین خارج کرده و در پرس دستی خود قرار می دهیم در این هنگام از سمبه مناسب استفاده کرده و بلبرینگ ها و پروانه از شفت خارج می کنیم می بایست توجه داشت که آسیبی به بلبرینگ ها و پروانه وارد نشود در این صورت پروانه و بلبرینگ ها بالانس خود را از دست داده و به صورت ایده آل کار نخواهند کرد.
  • مرحله سوم: با استفاده از کولیس طول و ضخامت شفت را اندازه گرفته و شفتی مشابه با قطعه معیوب تهیه می کنیم. باید توجه داشت که کیفیت فنر داخل شفت بسیار مورد اهمیت بوده چرا که استفاده از شفت های با کیفیت پایین می تواند آسیب زننده به دیگر قطعات توربین باشند و سلامت بیمار را تهدید کنند.
  • مرحله چهارم: ابتدا شفت را کمی روغنی کده که قطعات به آرامی و با کم ترین فشاری جا روند سپس پروانه را با توجه به جهت شفت (جهتی که هوای فشرده به پروانه وارد می شود) جا زده و به صورت کاملا عمود با پرس دستی وارد به شفت خواهیم کرد. توجه داشته باشید که جای پروانه اهمیت بسیاری در شفت دارد چراکه دو بلبرینگ در دو طرف پروانه قرار خواهند گرفت.
  • مرحله پنجم: پس از جا زدن پروانه بلبرینگ هار ار با توجه به جهت خود و به صورت کاملا عمود به پروانه با استفاده از پرس دستی جا خواهیم زد. پس از تست دکمه پشت درب توربین که آیا ایده آل برای تعویض فرز باشد. تعمیر شفت ما به اتمام رسیده و آماده تحویل به دکتر می باشد.
تعویض سه نظام توربین دندانپزشکی

تعمیر سه نظام توربین دندانپزشکی

نکات مهم در تعویض شفت توربین دندانپزشکی

تمامی اعمال اععم از تعمیرات توربین، فروش محصولات، خدمات پس از فروش و یا حتی طبابت حاوی نکات بسیار مهمی است که در طول کار به صورت تجربی کسب خواهند شد. مراحل ذکر شده بیسیک کار بوده و مطمئنا نکات بسیار مهمی می بایست در حین کار تعمیرات توجه داشت در غیر این صورت تعمیرات به طور صحیح صورت نگرفته و امکان مرجوع دستگاه تعمیری بسیار خواهد بود.

  • نکته اول: توجه داشته باین که کیفیت شفت و یا سه نظام از اهمیت ویژه ای برخوردا خواهد بود. برا یمثال اگر دکمه پوش شفت سفت باشد دکتر و یا دستیار در تعویض فرز به مشکل خورده و به آسانی توانایی تعویض فرز ار پیدا نخواهد کرد. بنابراین یکی از معیار های شفت با کیفیت نرم بودن دکمه تعویض فرز می باشد.
  • نکته دوم: ضخامت تمامی شفت های موجود در بازار به غیر از برند W&H یکسان بوده و نیاز به کولیس زدن نخواهد بود. توجه داشته باشین که شفت و سه نظام توربین های W&H با همه توربین های دنیا متفاوت بوده و قاعدتا هزینه متفاوتی خواهد داشت.
  • نکته سوم: پس از جا زدن قطعات بر روی شفت برای اولین بار دست خود را بر روی دکمه پوش قرار داده به نحوی که فرز توانایی ورود به سه نظام را داشته باشد و سپس یک پاف از روغن توربین با کیفیت را به داخل شفت اسپری کنید تا تایم لایف فنری که حکم سه نظام را در داخل آن دارد بیشتر بشود.
  • نکته چهارم: در صورتی که تمایل به تعمیر اصولی و منطبق بر QC های مهندسی پزشکی را دارین می توانید از طریق شماره پشتیبانی با مجموعه توربین باز که به صورت تخصصی تعمیرات و فروش قطعات یدکی توربین را انجام می دهد در ارتباط باشید.
طراحی فنی شفت و کاتریج توربین دندانپزشکی

طراحی فنی شفت و کاتریج توربین دندانپزشکی

همکاران و تکنسین های عزیز در صورت نیاز به خریداری شفت ( سه نظام) با کیفیت توربین های دندانپزشکی می توانید با شماره پشتیبانی وب سایت در ارتباط باشید.